Rusya’yı Kan Gölüne Çeviren Teröristin Keşif Pozu Ortaya Çıktı! İstanbul’da Çekildiği Fotoğraflar da Paylaşıldı

Rusya’nın başkenti Moskova, cuma akşamı bir konser salonunda gerçekleşen terör saldırısıyla sarsıldı. Saldırı, ülkede yaşanan en büyük terör olaylarından biri olarak tarihe geçti.

RUSYA: UKRAYNA’NIN ROLÜ İDDİA EDİLİYOR

IŞİD’in üstlendiği saldırıya rağmen Rus yetkililer, Ukrayna’nın olayın arkasında olduğu konusunda ısrar ediyor. ABD’nin daha önceden bu saldırı hakkında Rus istihbaratını uyardığına dair bilgiler de gündeme geliyor.

ABD UYARISI: RUSYA’DA GERİLEN TANSİYON

ABD, aylar öncesinden Rus istihbaratını uyarmış olsa da, hemen sonrasında katliamda Ukrayna’nın rolü olduğuna dair bir işaret bulunmadığını belirtti. Ancak, Rusya’nın ABD’nin uyarısını nasıl dikkate almadığı hala bir muamma.

FOTOĞRAFÇI İZLERİ: SALDIRGANLARIN PLANI

Saldırı sonrasında, saldırganlardan birinin daha önce konser salonunda fotoğraf çektirdiği ortaya çıktı. Teröristlerin bölgede keşif yaptığı ve güvenlik noktalarını incelediği belirtiliyor.

ABD RUSYA İLE BİLGİ PAYLAŞTI

ABD’nin 7 Mart’taki uyarısı, saldırının ardından daha da önem kazandı. Beyaz Saray, Amerikan yönetiminin bu ayın başlarında Moskova’daki saldırıyla ilgili Rusya’yla bilgi paylaştığını açıkladı.

SALDIRGANIN ZİYARETİ

Yakalanan saldırganlardan birinin, saldırı öncesinde saldırı gerçekleşen salonu ziyaret ettiği ortaya çıktı. Saldırganın binanın planını incelediği ve güvenlik noktalarını belirlediği ifade ediliyor.

İSTANBUL FOTOĞRAFLARI

Rus ajansı RIA Novosti, Şemsidin Feriduni’nin 23 Şubat’ta sekiz paylaşım yaptığını ve neredeyse tüm fotoğraflarının konumunun “Aksaray, İstanbul” olarak görüldüğünü bildirdi. Yayımlanan görseller arasında Feriduni’nin kendi fotoğrafının yanı sıra Fatih Camii’nde çekilmiş olduğu tahmin edilen fotoğraflar da yer alıyor.

Dün Moskova’da görülen duruşma terör saldırısının dört şüphelisi tutuklandı. Feriduni, 1998 yılında Tacikistan’da doğduğunu ve 8 aylık bir çocuğu olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x