KOBİ için kredi garanti tutarını artırma hazırlığı

Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle tanımında değişiklik yapılmış, işletmelerin KOBİ sayılması için gerekli yıllık net satış hasılatları veya mali bilanço tutarları yeniden belirlenmişti. Bloomberght’nin haberine göre Mehmet Şimşek, bu tutarların mikro işletmeler için azami 5 milyon liradan 10 milyon liraya, küçük işletmeler için azami 50 milyon liradan 100 milyon liraya, orta büyüklükteki işletmeler için de azami 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldığına işaret etti ve yeni bir değişiklik planlandığını açıkladı.

Bakan Şimşek, “Bu kapsamda Bakanlık olarak, Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmasını planlıyoruz. Kararda yer alan hükümler ile yönetmelikte yer alan hükümlerin uyumlulaştırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

KOBİ’lerin ülke üretiminde ve istihdamında önemine işaret eden Şimşek, KOBİ tanımındaki limitlerin artırılmasıyla bu işletmelerin devlet desteklerinden daha fazla yararlanmasının önünü açtıklarını ve şimdi de benzer düzenlemeyi kredi garanti kurumlarına sağlanan garanti desteği için de yapacaklarını belirtti.

FİNANSMANA ERİŞİM ARTACAK

Bakan Şimşek, KOBİ’lerin her alanda desteklenebileceği bir yapıyı oluşturduklarını ifade ederek, “Konuya ilişkin Karar’da yapacağımız değişiklikle, kredi garanti sistemi kapsamında KOBİ başına kullanılabilecek azami kredi garanti limitlerini artırıyoruz. Böylece, firmalarımızın finansmana erişim imkanlarını yükseltmiş olacağız. Mevcut uygulamada bir KOBİ bu sistemden en fazla 100 milyon liraya kadar kredi garantisi kullanabiliyordu, bu rakam 150 milyon lira olacak, büyük firmalar için 350 milyon liradan 500 milyon liraya çıkacak” diye konuştu. Şimşek söz konusu kararla, KOBİ ve KOBİ dışı büyük firmaların daha yüksek miktarda kredi garanti imkânından yararlanabileceğini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x